• Čo nové u druhákov?

    • Okrem toho, že sa deti snažia ešte stále pracovať na hodinách, niekedy si odskočíme z triedy von, napr. na čítaní. Posadáme si, zoberieme inú knihu ako je čítanka a čítame si na lavičkách. Striedame to aj s oddychom na cvičiacich strojoch. Počas telesnej výchovy si deti zahádzali kriketkou a zabehali okolo ihriska. Na výtvarnej výchove si druháci skladali v skupinách z lega a iných kociek dom, vonkajší areál domu... Matúš a Nina boli odmenení diplomom za účasť v Matematickom Klokanovi. 2. júna sme sa vybrali do obchodu na nanuky, a keď si deti pomaškrtili, tak sme sa zahrali ešte v parku pri obchode hry Stonožka, Letí bocian okolo domu,...

     Dúfam, že počas týchto posledných školských dní sa deti ešte zaktivizujú a popracujú, koľko bude treba a slniečko nám ešte spestrí vyučovanie nielen čítania, no aj prvouky a telesnej výchovy.

                                                                                                                                                    Mgr. Lenka Jančoková

                                                                                                                                                    

    • MDD v škôlke

    • MDD bol v našej škôlke nezabudnuteľný. Pripravili sme pre deti veľa zaujímavých aktivít na celý týždeň. V pondelok k nám zavítal ujo hrnčiar a spolu s deťmi tvoril rôzne predmety z hliny. V utorok sa naše deti zahrali na módnych návrhárov a maľovali si svoje vlastné tričká :). Streda bola veselá, lebo sme sa spolu s rodičmi vybrali na výlet do Bojnej, kde sme videli rôzne zvieratká, napr. lemura, leva, ťavu, vozili sme sa na koníkoch a záver patril spoločnej opekačke. Štvrtok deti navštívili Pekný les, kde poznávali prírodu iným spôsobom. Piatok sme ukončili disco párty a súťažením v stavaní hradov z piesku. Každý dostal medailu a malú pozornosť v podobe sladkostí. Ďakujeme.

     Všetci dospelí boli raz deťmi, ale málokto si to pamätá.

     Antoine St. Exupéry

      

    • Uvedenie nového riaditeľa do funkcie

    • 1. 6. 2023... nový riaditeľ Mgr. Rudolf Vallo... zriaďovateľ... starosta obce Mgr. Ľubomír Medlen... poďakovanie poverenej riaditeľke Mgr. Ivane Betkovej za polročné vedenie školy... všetci zamestnanci školy... 

     Veríme, že pod vedením nového riaditeľa sa naša škola bude naďalej rozvíjať a stane sa modernou školou 21. storočia. 

    • 40. ročník Behu oslobodenia mesta Hornej Ždane

    • 2. júna sa v areáli Základnej školy s materskou školou, Horná Ždaňa konal 40. ročník Behu oslobodenia obce Hornej Ždane. Našu školu reprezentovalo 21 žiakov. Získali sme štyri medailyZlatú získali druháčka Kristína Kotrlcová a deviatak Tomáš Slaný. Tomáš jasne vyhral štart cieľ. Bronzovú medailu si vybojoval náš najmladší člen prvák Adam Boroš. O druhú bronzovú sa zaslúžil štvrták  Patrik Debnár. Výborný výkon podal aj siedmak Adrián Zurián, ktorý skončil na štvrtom mieste len o „prsia“. A podobnú "smolu" mali aj Jakub Herko, Martina Melišová, Matias Matejov a Róbert Martinec.

     Myslím však, že nikto nesklamal a všetci podali výborné výkony 😊. Ďakujeme všetkým bežcom za reprezentáciu školy a medailistom blahoželáme.

     Mgr. Peter Hlavačka

    • MDD v ŠKD

    • ...preteky s kotúľajúcou sa pneumatikou... súťaž v behu so švihadlom... drž sa s kamarátom... piškvorky... zábava...

    • Deň detí

    • 1. 6. 2023 sme v škole už tradične oslavovali Deň detí. Učitelia si pripravili pre žiakov viacero zaujímavých aktivít.

     Žiaci 2. stupňa si mohli zaskákať na trampolínach, zahrať bowling, zastrieľať z luku, vyskúšať si mohli majstra komunikácie, zatancovať si, zahrať piškvorky a mnoho iného. Bola pre nich pripravená súťaž o Železného chlapca a Železné dievča, ktorú vyhrali Samuel Laurov (9. ročník) a Sarah Vivien Števková (7. ročník).

     Pre prvý stupeň začal Deň detí filmom Kocúr v čižmách: Posledné želanie, ktorý si pozreli v kultúrnom dome. Potom ich v okolí budovy obecného úradu čakalo veľa zaujímavých úloh a súťaží.

     Spolu sme Deň detí v škole ukončili vystúpením rapera Waša Wačkovca.
      

     Dúfame, že sa našim žiakom deň páčil a užili si veľa  zábavy. Ďakujeme všetkým učiteľom, vďaka ktorým sa podarilo tento deň zorganizovať.

    • Slniečko nás vytiahlo von na hodine slovenčiny

    • Chceli sme si zopakovať učivo o abecede pravopis. Odpovede sme písali aj z čítania. A viete čo? Dopadlo to na 1!

     Urobili sme veľa a hodina ubehla veľmi rýchlo. Niektorí z nás stihli vymyslieť aj hádanky pre spolužiakov.

                                                                                                               žiaci  2. A

    • Druhé kolo florbalovej ligy mladších žiakov

    • Dňa 31. 5. 2023 sa uskutočnilo v ZŠ Žarnovica 2. kolo florbalovej ligy mladších žiakov za účasti 4 tímov - ZŠ Žarnovica, ZŠ H. Hámre, ZŠ Andreja Kmeťa Žarnovica a naša škola. Hrací systém bol taký, že hral každý s každým 2 x 10 min. O našom 2. mieste v tomto kole rozhodla nešťastná prehra so ZŠ Žarnovica 0:1, keď aj napriek jednoznačnej prevahe sme nedokázali streliť góly ani po vyložených šanciach a prehrali sme 0:1. Keďže prvé kolo sme vyhrali my, máme rovnaký počet bodov ako ZŠ Žarnovica a o celkovom víťazovi florbalovej ligy rozhodne posledné tretie kolo.

     Reprezentovali nás: Marek Fischer, Vladimír Daniš, Marek Fekete, Damián Struhár, Adrián Zurian, Dávid Ďurkov, Simon Kozáček, Michal Gabriel Horňák, Matej Michňa, Róbert Martinec.

     Chlapcom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a v poslednom finálovom kole im držíme palce, aby sa triafali do brány 😊

     Mgr. Peter Hlavačka

    • Dopravná výchova v ŠKD

    • V ŠKD sme sa spoločne venovali téme dopravná výchova. Krátkym kvízom sme si ozrejmili základné pravidlá cestnej premávky, vypracovali sme pracovné listy súvisiace s témou, zašportovali sme si na našom  dopravnom ihrisku a zahrali pohybové hry na čerstvom vzduchu.

     vychovávateľky ŠKD

    • Máj v škôlke

    • Jar sa už naplno rozbehla a pracuje na tom, aby všetko kvitlo, voňalo a žiarilo všetkými farbami. Nenechali sa zahanbiť ani naši škôlkari, ktorí sa tento mesiac učili o bylinkách a kvietkoch. Poznávali, ako sa semienko mení na kvet, a čo všetko potrebuje pre svoj rast. Zbierali púpavu a pripravili si chutný púpavový medík. O záhradku sa treba starať a vedia to už aj naši škôlkari. Poznajú náradie a vedia, na čo sa používa. Zužitkovali všetko, čo sa naučili a posadili si mrkvu, zemiaky ai. Deti sa oboznamovali aj s hmyzom a jeho významom. Nezabudli ani na svoje mamky. Pripravili im malú kytičku plnú básničiek, pesničiek a tančekov. Záver mesiaca patril našej športovej olympiáde, ktorá sa tento rok konala v MŠ Horné Hámre. Ďakujeme im za starostlivo pripravené podujatie, kde sa deti dobre zabavili a zašportovali.

     Deti nie sú veci, ktoré treba vytvarovať, ale ľudia, ktorých treba rozvinúť.

      

    • Literárna súťaž - vyhodnotenie

    • V tomto školskom roku sme zorganizovali 1. ročník literárnej súťaže Miroslava Bielika. Žiaci mohli na tému Potulky jarnou prírodou napísať báseň alebo ľubovoľný prozaický žáner. Boli rozdelení do dvoch kategórií - 1. stupeň a 2. stupeň.

     Porota si prečítala veľa zaujímavých prác od našich tvorivých žiakov. Nakoniec sa rozhodla oceniť 15-eurovou poukážkou na nákup v kníhkupectve práce týchto žiakov: 

     Liliana Nguyenová, 1. ročník; Martina Melišová, 4. ročník

     Šimon Debnár, 6. ročník; Jeremiáš Jablonka, 7. ročník

     Všetci mladí autori boli odmenení sladkosťou a pochvalou. Dúfame, že ich tvorivá múza neopustí a zapoja sa aj do 2. ročníka súťaže.

    • Hodina na zjedenie

    • Aké sú životné prejavy živočíchov? Majú niečo spoločné aj s ľuďmi? Ako sa prejavujú rastliny? Na tieto všetky otázky sme si odpovedali na niekoľkých hodinách prvouky. Vďaka žeruche sme videli vývin rastliny, pohyb za slniečkom, dôležitosť polievania. Zistili sme, čo všetko rastliny pre rast potrebujú, čo im prospieva, čo im ubližuje.

     A prečo hodina na zjedenie? Poslednú hodinu tejto témy sme žeruchu zjedli na rožkoch s nátierkovým maslom.

                                                                                                                                                                                                                                                 žiaci 2. A a ich triedna učiteľka

    • Matematika trochu inak

    • Po úspešných prijímacích skúškach na stredné školy je dosť náročné zaujať deviatakov klasickým učením. Preto som sa rozhodla ich motivovať a zopakovať si učivo netradične. Žiaci si vo dvojiciach vybrali teleso spomedzi preberaných telies v 9. ročníku. Výstupom bol plagát podľa vopred daného zadania. Niektorí žiaci sa posnažili a okrem modelov kužeľaihlana z papiera, vytvorili model gule z modelovacej hmoty. Zaujímavosťou bol Lukášov model kužeľa, ktorý vytvoril doma na 3D tlačiarni.

     Pre lepšiu názornosť žiaci odprezentovali svoje práce pomocou vizualizéra na interaktívnu tabuľu.

     Mgr. Jaroslava Žabková, učiteľka matematiky

    • Opäť na dopravnom ihrisku

    • V predchádzajúce roky nám pandémia corona vírusu zabránila navštíviť dopravné ihrisko v Žiari nad Hronom, no tento rok to vyšlo. Počas dvoch májových dní sa deti 1. stupňa vystriedali na kolobežkách a bicykloch, aby si zopakovali pravidlá bezpečnej jazdy a pohybu na ceste. No nielen jazdy boli na programe. Žiaci boli aj teoreticky poučení o dopravných značkách, o bezpečnom pohybe po ceste, prechádzaní cez cestu,... Pobyt detí na dopravnom ihrisku bol sponzorsky hradený a dopravu preplatilo rodičovské združenie, za čo chceme poďakovať.

     Veríme, že deti si mnohé zručnosti, ktoré tu získali, osvoja a budú sa nimi riadiť aj doma. Dúfame, že budúci rok sa nám podarí absolvovať znova takýto typ vyučovania priamo v autoškole a deti si opäť zopakujú pravidlá správania sa na ceste.

                                                                                                                   triedne učiteľky 1. stupňa a pani asistentky

    • Tvoríme naše životné prostredie

    • Letničky, ktoré nám sponzorsky venovalo kvetinárstvo Linda pre mamičky k ich sviatku a ktoré zvýšili, nevyšli navnivoč. Naši žiaci ich vysadili na verejné priestranstvo a starajú sa o ne. Takto prispievame k skrášleniu nášho životného prostredia, veď aj prostredie vychováva.

    • Matematika v praxi

    • Žiaci 7. A v učive o percentách vyhodnotili prieskum konzumácie mlieka v našej škole. V triedach zisťovali, ako často žiaci pijú mlieko. Svoje zistenia percentuálne spracovali a vytvorili kruhový diagram.

     V prieskume zistili, že 41,4 % žiakov našej školy pije mlieko každý deň, 34,9% pije mlieko

     3-krát v týždni, 1-krát v týždni pije mlieko 15,8% žiakov.

     I keď mlieko je pre zdravý vývin človeka dôležité, 7,9% žiakov nepije vôbec mlieko.

      

     Mgr. Jaroslava Žabková, učiteľka matematiky

    • Vysnívaný úspech našich futbalistiek

    • Dňa 23. 5. 2023 sa uskutočnil na futbalovom ihrisku Radvaň krajský futbalový turnaj v malom futbale mladších žiačok. Zúčastnili sa ho 3 najlepšie tímy postupujúce z regiónov – ZŠ P. K. Hostinského Družstevná, Rim. Sobota, ZŠ M. Rázusa, Zvolen a naša škola. Hrací systém bol každý s každým. V prvom zápase sme vyhrali 5:1 nad ZŠ P. K. Hostinského Družstevná, Rim. Sobotav druhom 4:0 nad ZŠ M. Rázusa, Zvolen. Jasne sme skončili na 1. mieste a postúpili do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 13. – 14. 6. v Šamoríne.

     Reprezentovali nás: S. Števková, E. Adamíková, S. Beňová, D. Barroso, R. Supuková, M. Angletová, S. Repiská, E. Mišková, S. Gregová.

     Dievčatám gratulujeme k postupu, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a držíme palce v celoslovenskom kole😊

     Mgr. Peter Hlavačka

    • Po stopách Slovanov

    • V pondelok 22. 5. 2023 sme sa so žiakmi 6. A vybrali preskúmať život našich predkov do obce Bojná, na území ktorej ležalo v období pred vznikom Veľkej Moravy hospodárske a politické centrum Pribinovho Nitrianskeho kniežatstva. V obci sa  nachádza jedno z najmladších múzeí na Slovensku - Archeologické múzeum Veľkej Moravy.  Žiaci si tu mohli prezrieť  množstvo unikátnych predmetov nájdených na hradisku Valy, napr. zbrane, platidlá, oblečenie, ale aj  najstarší kresťanský zvon na Slovensku či unikátny súbor pozlátených oltárnych plakiet z Nitrianskeho kniežatstva. Po teoretických vedomostiach sme sa prešli na miesto, kde ožíva naša história –  Hradisko Valy. A tak žiaci videli, ako naši predkovia žili, kde si uchovávali potravu a ako sa chránili pred nepriateľom.

     Exkurzia bola obohacujúca nielen na nové vedomosti, ale aj na zaujímavé zážitky a dojmy.

     Mgr. Miroslava Plechlová