• Náš relaxačný deň

    • 5. 4. sme pri príležitosti Dňa učiteľov mali relaxačný deň. Začali sme chutnými raňajkami, ktoré pripravili naše dve kolegynky Mirky, v tento deň totiž oslavovali svoje meniny. Ku kávičke sme si vychutnali tartaletky od narodeninového oslávenca Peťka. Potom sme "chvíľku" pracovali a mali sme, tak ako každú prvú stredu v mesiaci, pracovnú poradu. Krátko pred desiatou sme už cestovali do Vodného raja vo Vyhniach. Tu si každý doprial relax podľa vlastného výberu - masáž, saunu, plávanie, bowling, rozhovor pri kávičke. Pokračovali sme spoločným obedom vo Furmanskej kolibe Bzenica. Prežili sme naozaj príjemný deň a načerpali nové sily do ďalších pracovných dní. 

    • Blokové vyučovanie s Potterom

    • V utorok 4. 4. 2023 žiaci siedmeho ročníka prežili dobrodružné dopoludnie so známym detským hrdinom – Harrym Potterom a jeho kamarátmi. Na hodinách slovenského jazyka sa venujeme dobrodružnej literatúre, a preto sme sa spoločne virtuálne premiestnili do Rokfortu (čarodejníckej školy) a prežili niekoľko hodín ako známi hrdinovia. Najskôr sme si museli zistiť, kde Rokfort je, zakresliť si cestu do mapy a zistiť informácie o tom, ako a za koľko sa tam dostaneme. Triediaci klobúk nás po ceste vlakom roztriedil do 4 fakúlt (Chrabromil, Slizolin, Bystrohlav a Bifľomor) a museli sme si vypísať prihlášku v anglickom jazyku. Na hodine elixírov sme skúšali písať neviditeľným atramentom, vyrábali sme si sliz či lávovú lampu. Literárna mágia nás preverila v tom, či vieme aktívne počúvať úryvky z knihy, ktoré nám pani učiteľka čítala. Vonku sme si zmerali sily v metlobale a hode dorážačkou do cieľa. Nakoniec sme si získané vedomosti overili v kvízovej hre Kahoot. Okrem povinných úloh sme plnili aj úlohy nepovinné – hlavolam, soviu poštu alebo zábavné hry v klubovni.

     Celé vyučovanie sa nieslo v príjemnej tvorivej atmosfére. Žiaci boli aktívni, rešpektovali sa navzájom pri samostatnej, párovej, ale aj skupinovej práci. A bola aj zábava. Každý si odniesol domov nové vedomosti a verím, že aj nové zážitky.

     Mgr. Miroslava Plechlová

    • Zápis do 1. ročníka je úspešne za nami

    • V našej škole sa v pondelok 3. 4. konal zápis prvákov. Niesol sa v "duchu" rozprávky Snehulienka a sedem trpaslíkov. Lenže dvaja trpaslíci boli neposední a stratili sa. Deti sa ich v skupinkách vydali hľadať do rozprávkových krajiniek. Hľadali v počítacej, športovej, geometrickej, rozprávkovej, úradníckej aj maliarskej krajinke. Všade plnili zaujímavé úlohy a zato dostali od pani učiteliek odmenu v podobe pečiatky a malého darčeka. A keďže rozprávky končia dobre, aj tá naša mala šťastný koniec. Zatúlaní trpaslíci sa našli a všetky deti zvládli zápis na výbornú.

     Pani učiteľky sa zhodli, že budúci prváci sú veľmi šikovní. Už teraz sa na nich v budúcom školskom roku tešíme a sme veľmi radi, že nám ich rodičia prejavili dôveru

    • Vyhodnotenie školského kola biologickej olympiády

    • 24. 3. 2023 sa uskutočnilo online školské kolo biologickej olympiády. Zúčastnilo sa ho 8 žiakov zo 7. A a 2 žiaci zo 6. A.

     Úspešní riešitelia:

     1. miesto - Jeremiáš Jablonka - postup do okresného kola

     2. miesto - Ema Adamíková - postup do okresného kola

     3. miesto - Damián Struhár

     4. miesto - Lilien Ludvigová

     5. miesto - Sarah Vivien Števková

     6. miesto - Juraj Michňa

     7. miesto - Veronika Adamíková

      

     Ostatní riešitelia:

     Lukáš Kopernický, Ivana Marušková, Diana Barroso

     Všetkým ďakujeme za reprezentáciu a Jeremiášovi s Emou prajeme veľa úspechov v okresnom kole

     Ing. Iveta Miziová

    • Vyhodnotenie výtvarnej súťaže Vesmír očami detí

    • Dňa 23. 4. 2023 sa v Krajskej hvezdárni a planetáriu v Žiari nad Hronom uskutočnilo vyhodnotenie výtvarnej súťaže Vesmír očami detí, do ktorej sme sa tak ako každý rok zapojili.

     V kategórii žiaci I. stupňa do celoslovenského kola postupuje práca Petronely Matejovej, žiačky 3. ročníka. V kategórii žiaci II. stupňa získala 2. miesto a postup do celoslovenského kola žiačka 8. ročníka Michaela Káčerová a do celoslovenského kola postupuje aj práca žiačky 7. ročníka Veroniky Adamíkovej. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

                                                                                                            Mgr. Eva Matejová

    • Divadlo o zbojníkovi Rumcajsovi

    •       V piatok 31.marca k nám do školy zavítalo divadlo Clipperton z Banskej Bystrice. Žiakom 1. stupňa sa predstavilo s rozprávkou  Zbojník Rumcajs.

            Z obuvníka  Rumcajsa z Jičína sa stal napokon spravodlivý zbojník, ktorý zbíjal len bohatých a hlúpych pánov a všetko, čo zobral bohatým, porozdával chudobným ľuďom. V lese si našiel aj svoju ženu Manku, s ktorou tam ostal bývať.

            Aby aj dnešné deti pochopili túto starú rozprávku, tak im ju herci podali v trochu „modernejšom šate“ a v jazyku terajších detí, no trojhlavý drak nechýbal. Herci hrali výborne, pútavo, zapájali deti do deja. Dokonca aj náš deviatak si zahral vedľajšiu rolu.

              Žiaci sa výborne bavili a užívali si celé takmer hodinové predstavenie. Nakoniec hercov odmenili dlhým potleskom.

    • Hotovo...

    • Tento týždeň sa nám podarilo konečne dokončiť náš "brlôžtek". Tak od začiatku voláme miestnosť, ktorú sme sa rozhodli zmeniť na bezpodnetný oddychový priestor.

     Miestnosť dostala nový náter. Zmestil sa do nej veľký úložný priestor. Nachádza sa tu relaxačná pohovka i miesto na pokojné štúdium. 

     Chceme poďakovať každému, kto priložil ruku k dielu a pomohol vytvoriť tento príjemný priestor v našej škole.

   • Riaditeľské voľno
    • Riaditeľské voľno

    • Poverená riaditeľka ZŠ s MŠ Miroslava Bielika v zmysle paragrafu 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov udeľuje z organizačných dôvodov deťom MŠ a žiakom ZŠ 5. apríla 2023 riaditeľské voľno. 

    • Burza kníh alebo „Dajme knihám druhú šancu...“

    • Počas celého marca členovia Žiackeho parlamentu zbierali knihy od žiakov, ktorí ich chceli za symbolickú sumu posunúť svojim spolužiakom. V dňoch 30. a 31. marca prebiehala v našej škole burza. Žiaci si mohli zakúpiť knihy rôznych žánrov pre seba či svojich blízkych. Aj takýmto spôsobom sa nám podarilo dať knihám druhú šancu. Burza bola úspešná, už sa veľmi tešíme na ďalšiu.

      

     Žiacky parlament

    • Varíme zdravo v marci

    • V marci sme si osladili chladné dni sladkými dobrotami zo zdravých surovín. Tartaletky so slaným karamelom, plnkou z bielej čokolády potešili naše oko a jazýček. Našimi základnými ingredienciami boli špaldová múka, maslo a kokosový cukor. Aj v tomto mesiaci sme pracovali s kváskovým cestom a upiekli sme si kváskové lievance s ovocným lekvárom. Žiakom sa recepty vydarili a všetko chutilo výborne.   

     Mgr. Miroslava Plechlová

    • Okresné kolo geografickej olympiády

    • V posledný marcový deň sa v Novej Bani konalo okresné kolo Geografickej olympiády. Reprezentovli nás šiestak Lukáš Kopernický a ôsmak Ronald Repiský. Obom ďakujeme. 

    • Volejbalový turnaj

    • Naši volejbalisti a volejbalistky nám urobili radosť. 28. marca sa na súťaži MIDIcoolvolley zúčastnili chlapci. 31. marca boli našu školu zasa reprezentovať dievčatá. Na turnaji sa oba naše tímy stretli s družstvami ZŠ Žarnovica, ZŠ Hodruša Hámre a ZŠ Jána Zemana Nová Baňa. Chlapcom sa podarilo vyhrať všetky zápasy a umiestnili sa na 1. mieste. Dievčatá vyhrali len jeden zápas a odniesli si 3. miesto. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme. Chlapcom držíme palce v krajskom kole.

     Zostavy:

     a) chlapci - A. Barroso, V. Daniš, D. Ďurkov, M. Fischer, L. Fusatý, R. Repiský, T. Slaný, Š. Tomáš

     b) dievčatá - E. Adamíková, V. Adamíková, A. Angletová, D. Barroso, N. Hercegová, M. Káčerová, K. Šurianska, S. Šurianska.

     Mgr. P. Hlavačka

      

    • Marec v škôlke

    • Marec je mesiacom knihy, a tak sme spolu s našimi škôlkarmi zorganizovali Putovnú knihu. Deti spolu s rodičmi čítali a na konci mesiaca spoločne vytvorili knihu. Navštívili sme knižnicu našej ZŠ, kde deti zistili akú funkciu plní knižnica. Zavítalo k nám divadielko s rozprávkou o Pyšnej Dorotke. Naša MŠ mala tento školský rok milú povinnosť, konala sa u nás v spolupráci s MŠ Kľakovskej doliny recitačná súťaž - Rozprávkové vretienko. Deti prezentovali poéziu alebo prózu. Príroda sa začala prebúdzať, a tak sme boli aj my hodiť Morenu do potoka, aby sme privítali jar a rozlúčili sa so zimou. Deti v rámci poznávania svojej obce navštívili nášho pána starostu, ktorý im venoval svoj vzácny čas. Ďakujeme pánovi starostovi Mgr. Medlenovi za jeho čas venovaný deťom. Naši predškoláci navštívili prvú triedu, kde si vyskúšali spolu s prvákmi svoje vedomosti. Ďakujeme prvákom aj pani učiteľke Mgr. Staňovej za milé prijatie. Predškoláci sa už veľmi tešia do prvej triedy.

      

     Existuje veľa ciest ako obohatiť detský svet.

     Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.

    • Exkurzia žiakov 3. a 4. ročníka

    • Vo štvrtok 30. 3. 2023 boli žiaci 3. a 4. ročníka na exkurzii v Krajskej hvezdárni a planetáriu M. Hella v Žiari nad Hronom.

     Po príchode do hvezdárne si žiaci v premietacej sále pozreli animovanú rozprávku Tajomstvo gravitácie. Od chlapca Félixa a robota Albyho v Múzeu Alberta Einsteina sa dozvedeli, prečo veci padajú na zem. Potom boli oboznámení s nočnou oblohou vo všetkých ročných obdobiach. V ďalšej miestnosti mali žiaci odbornú prednášku, primeranú veku, o Slnečnej sústave a videli výsledky pozorovania astronomickou technikou. Nové informácie získali aj položením zvedavých otázok a odpoveďami na ne.

     Žiakom sa najviac páčila animovaná rozprávka.

                                                                                               Mgr. Boháčová, Mgr. Matejová

      

      

    • Naše blokovky

    • V stredu 29. 3. 2023 na 1. stupni bolo iné vyučovanie, vyskúšali sme si blokové vyučovanie. Žiaci sa neučili z učebníc ani podľa rozvrhu. Témou blokového vyučovania bolo Učíme sa s Meduškou.

     V 1. bloku sa žiaci oboznámili so životom a tvorbou Eleny Čepčekovej. Získané poznatky využili pri riešení pracovného listu. Žiaci počúvali rozprávku Mravec parašutista z knihy Meduška od Eleny Čepčekovej. Riešili úlohy zamerané na čítanie s porozumením.

     V nasledujúcich blokoch riešili rôzne úlohy s Meduškou. Náročnosť úloh zodpovedala jednotlivým ročníkom. Príprava prednášky o včielke a jej prezentácia pred triedou, práca s odborným textom Tesárik, maľovanie, vystrihovanie a modelovanie Medušky, ilustrácia rozprávky, výroba záložky, slovné úlohy o včelách, rysovanie včelích plástov v tvare šesťuholníka, tvorba básne, hľadanie a doplnenie chýbajúcich slov do veršov básne, prednes básne Eleny Čepčekovej, rozdelenie slov do úľov podľa slovných druhov, hra na včielky a kvety, lezenie po rebrinách ako mravec, ktorý vyšiel v príbehu z diery.

     V poslednom bloku žiaci prezentovali získané poznatky, v odpovediach sa vzájomne dopĺňali. Nakoniec ochutnali sladký med. Žiaci zhodnotili svoju prácu i prácu spolužiakov. Každé dieťa si našlo oblasť, v ktorej zažilo úspech.

     pani učiteľky I. stupňa

    • Deň učiteľov 2023

    • Najlepším učiteľom nie je ten, kto vychŕli najviac faktov,

     ale ten, v ktorého prítomnosti sa staneme iným človekom.

     Ralph Waldo Emerson

      

     Tento deň bol pre nás učiteľov veľmi príjemný. Ráno nás navštívila pani Michaela Danková, členka Rady rodičov. Vo svojom krátkom príhovore ocenila našu prácu a poďakovala sa v mene všetkých rodičov. Obdarovala nás kvietkom a malou pozornosťou. Neskôr sa v zborovni objavili zástupcovia Žiackeho parlamentu. Predniesli nám báseň. Každý z nás dostal špeciálny diplom a sladkú medailu. Krátko popoludní nás hostil starosta obce Mgr. Ľubomír Medlen. Oficiálnou časťou oslavy sprevádzala Ľubica Michalczyk Supuková. Po príhovore starostu vystúpili žiaci ZŠ s krátkym programom. Nasledoval zápis do kroniky obce. Pán starosta obdaroval každého z nás kvietkom a pamätným listom. Potom sme si pochutnali na výbornom obede a sladkom koláčiku. Sme radi, že pozvanie prijali aj bývalé učiteľky a bývalí učitelia z našej školy. 

     Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom urobili tento deň pre nás výnimočným. 

   • OZNAM
    • OZNAM

    • Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že 28. marca 2023 sa z organizačných dôvodov vyučovanie pre všetkých žiakov končí 5. hodinou. V prevádzke nebude ani ŠKD. Ďakujeme za pochopenie. 

    • Informácie o zápise do 1. ročníka na školský rok 2023/2024

    • Vážení rodičia!

     Blíži sa obdobie zápisu dieťaťa do základnej školy (na plnenie povinnej školskej dochádzky). Ak sa vaše dieťa narodilo od 1. 9. 2016 do 31. 8. 2017, týka sa táto povinnosť aj vás a musíte ho do konca apríla 2023 zapísať do 1. ročníka. 

      

     Pokyny k zápisu

     Prosíme Vás o priebežné vypĺňanie elektronickej prihlášky, ktorá je k dispozícii na https://zszupkov.edupage.org/register/. Po vyplnení a odoslaní prihlášky si následne prihlášku vytlačíte. Podpísanú obidvomi zákonnými zástupcami ju donesiete v čase zápisu do školy.

     Rodičia, ktorí nemajú možnosť zaslať prihlášku elektronicky, vypíšu si prihlášku v deň zápisu, alebo si vyzdvihnú prihlášku v listinnej podobe osobne v ZŠ, prípadne si ju stiahnu z webového sídla ZŠ.

     Na zápis je potrebné doniesť rodný list dieťaťa a Vaše občianske preukazy na overenie správnosti údajov.

     Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

     Ak chce rodič požiadať o výnimočné prijatie dieťaťa, ktoré nedovŕšilo vek 6 rokov k 31. 8. 2023, musí spolu so žiadosťou priniesť:

     1. vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
     2. odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast,
     3. doklad o získaní predprimárneho vzdelania.

     Deti v MŠ absolvujú predprimárne (predškolské) vzdelávanie, preto nepotrebujú z vašej strany žiadnu špeciálnu prípravu. Aktivity pre deti sú pripravené hravou formou.

     Školským zákonom č. 245/2008 Z. Z. z. v znení účinnom od 01. 01. 2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia plnenia povinnej školskej dochádzky. Vznikol nový inštitút, a to inštitút pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

     K žiadosti o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania  je potrebné doložiť:

     1. písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
     2. písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast,
     3. informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

     Je však nutné prísť aj na zápis do základnej školy a následne písomne doručiť ZŠ informáciu (najneskôr do 31. mája 2023) o vydaní Rozhodnutia o pokračovaní dieťaťa v predprimárnom vzdelávaní.

     Riaditeľ školy najneskôr do 15. júna 2023 vydá rozhodnutie o prijatí žiaka na základné vzdelávanie, ktoré vám bude doručené do e-schránky, môžete si ho prísť prevziať aj osobne. Ak príjme žiaka z inej spádovej školy, bude informovať obec a spádovú školu o jeho prijatí. Riaditeľ taktiež vydá rozhodnutia o pokračovaní plnenia predprimárneho vzdelávania v MŠ, o predčasnom zaškolení a o plnení PŠD mimo územia SR.

      

     Zápis do 1. ročníka v našej škole na nový školský rok 2023/2024 sa uskutoční 3. apríla 2023

     Tešíme sa na Vaše deti a ďakujeme za dôveru, ktorú prejavujete našej škole!