• Výchovný koncert – Lož prezlečená za Pravdu

    • Dňa 12. 10. 2022 našu školu navštívili hudobníci z umeleckej agentúry Špeciál art a preniesli našich žiakov do virtuálneho sveta prostredníctvom textov piesní slovenských interpretov, napr. Jara Filipa, Richarda Müllera, IMT Smile. Umelci sa snažili deťom zaujímavým spôsobom vysvetliť, čo je to hoax a ako rozlišovať pravdu a lož na internete. Žiakom sa koncert páčil a odniesli si z neho nielen hudobné  zážitky, ale aj nové vedomosti.

      

    • Farebný jesenný týždeň v našej škole

    • Minulý týždeň sa u nás niesol v znamení jesenných farieb. V pondelok sa žiaci obliekli do žltej alebo oranžovej farby, v utorok prevetrali sivú farbu, v stredu sa obliekli do hnedej, vo štvrtok sa naše triedy červenali a týždeň sme zakončili zelenou farbou. Žiaci našej školy súťažili o jeden deň bez skúšania a testov, preto sa všetci celý týždeň veľmi snažili. Na 1. stupni sa percentuálne najviac zapojila trieda 2. A a na 2. stupni to bola 7. A. Víťazom gratulujeme a všetkým ostatným ďakujeme za pestrý týždeň.

      

     Mgr. Miroslava Plechlová, koordinátorka Žiackeho parlamentu

    • Špaldové palacinky so škoricou

    • „Jesť je nevyhnutnosť, ale jesť rozumne je umenie.“

     Krúžok Varíme zdravo sme začali dezertom – špaldové palacinky so škoricou. Palacinky sú veľmi obľúbeným jedlom nielen u detí – čokoládové, tvarohové, lekvárové. My sme si ich spravili na všetky spôsoby s ingredienciami, ktoré sú ľahko stráviteľné a nezaťažujú náš tráviaci systém – špaldová múka, bezlaktózové mlieko, trstinový cukor, škorica a bio vajíčka. Ako plnku deti použili čokoládu, ovocie a tvaroh. Palacinky sme robili na kokosovom oleji a dozdobili bezlaktózovou šľahačkou. Palacinky boli také výborné, že pani učiteľke ani nezvýšilo 😊.

    • Voňavé obrazy

    •          Roľnícka nedeľa má v Novej Bani tradíciu od roku 1954. Vždy v poslednú septembrovú nedeľu sa farský kostol na niekoľko dní naplní vôňou ovocia a všetky oltáre sú vyzdobené obrazmi z plodov zeme. Množstvo vytvorených obrazov, ktoré dokážu potešiť ľudské oko i srdce, sú jedným veľkým poďakovaním Bohu za starostlivosť o každého z nás.

              Aj naše deti z 1. stupňa si išli popozerať tú krásu a bohatosť záhrad, sadov a polí do kostola v Novej Bani. Obrazy boli zhotovené hlavne z voňavých jabĺčok, hrušiek, hrozna, a dotvorené boli fazuľou, ryžou, kukuricou, makom,... videli sme tam aj suché kytice z klasov, makovíc. A keďže deti majú oči všade, ich pozornosti neunikli ani maľby na strope a stenách, hlavný oltár a sochy svätých.

             Mnohé deti sa určite inšpirovali a vyrobia aj doma obrázky z plodov podľa svojej fantázie.

                                                                                                Lenka Jančoková

              

    • Zbierka Biela pastelka - ďakujeme

    • Verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím s názvom Biela pastelka sa konala aj v našej škole. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré pomáhajú slabozrakým a nevidiacim začleniť sa do bežného života. Členky žiackeho parlamentu pripravili pre našich žiakov niekoľko aktivít, ktoré nám vidiacim prídu ako samozrejmosť. Žiaci si vyskúšali bezpečnú chôdzu s bielou paličkou, čítať a písať pomocou Braillovho písma, rozpoznávať vône či predmety.

     Počas tohto dňa sa nám podarilo vyzbierať 134,98 eur. Všetkým, ktorí týmto spôsobom podporili Úniu slabozrakých a nevidiacich Slovenska, ďakujeme.

    • September v škôlke

    • Ani sa nestíhame čudovať, ako ten čas letí. Prázdniny skončili a opäť je tu september. V prvý septembrový deň prešlo bránou našej materskej školy 24 detí. Mnohí z rodičov viedli svoje dieťa do MŠ po prvýkrát. Určite si kládli mnohé otázky. Na väčšinu z nich dostanú odpoveď od svojich detí, na ostatné im odpovie čas. Stihli sme si poobzerať okolie materskej školy, zoznámiť sa s priestormi a poznávali sme aj školský dvor. Deti ochutnávali ovocie z našej školskej záhrady – jablká, černice. Ku koncu mesiaca si deti priniesli v rámci vzdelávacej aktivity hračky, no priniesli aj hračky, s ktorými sa hrávali rodičia, či starí rodičia – urobili sme si malú výstavku retro hračiek. Na milé prekvapenie sa deťom práve retro hračky páčili najviac :). Záver mesiac nám spríjemnilo divadielko s rozprávkou Mechúrik Koščúrik. Rozprávka bola veselá a deti si na chvíľu vyskúšali byť aj hercami.

    • NIKOTÍNOVÉ VRECKÁ – nové nebezpečenstvo pre deti

    • Žiaci základných škôl sú ohrození v súčasnosti novým nebezpečenstvom, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako žuvačky či cukríky. V obchodoch sú pestrofarebné plastové škatuľky v tvare puku najčastejšie vystavené blízko pokladníc vedľa drobných cukroviniek. Stoja pár eur. Zohnať sa dajú aj v kamenných trafikách, ale bežne aj na internete. Konzumentov lákajú nielen pestrým obalom, ale aj príchuťami. Obsahujú vlákna celulózy, zvýrazňovače chuti, xylitol, umelé sladidlá, konzervačné látky atď.

     Že ide o produkt s vysokým obsahom nikotínu, sa zvyčajne dozviete až zo zadnej strany škatuľky. A nikotín je vysoko návyková látka!

     Aké sú zdravotné riziká?

     Vysoké dávky nikotínu z vrecúšok môžu spôsobiť:

     • bolesti hlavy;
     • zvýšenie tepovej frekvencie srdca, búšenie srdca;
     • nevoľnosť, závrat;
     • pálenie záhy;
     • podráždené ďasná;
     • vracanie.

     Pravidelným užívaním nikotínových vrecúšok sa zvyšuje riziko leukoplakie, ktorá sa prejavuje výskytom bielych a svetlošedých škvŕn v ústnej dutine. Bunky v leukoplakiách sa môžu malígne zvrhnúť a vzniká dlaždicovobunkový karcinóm. Zvyšujú sa aj pocity úzkosti, ktoré chcú deti potlačiť, pričom krátkodobé nevoľnosti či závraty sú len „menšími problémami“, ktoré deťom nikotínové vrecká spôsobujú.

     Ako môžete zistiť, že vaše dieťa užíva nikotínové vrecká?

     Odhaliť, či Vaše dieťa užíva nikotínové vrecká je rozhodne ťažšie, ako zistiť, či fajčí. Vrecká sú totiž pod perou takmer neviditeľné a neprodukujú dym ani zápach. Máme pre Vás niekoľko tipov, ktoré by mohli pomôcť odhaliť užívanie nikotínových vreciek:

     • okrem zvýšených výdavkov môžete spozorovať napríklad častejšie odpľúvanie,
     • následkom pôsobenia nikotínu môžu nastať tiež častejšie bolesti hlavy, nevoľnosť alebo podráždenosť,
     • použité vrecko je treba vyhodiť, je teda veľká pravdepodobnosť, že ho nájdete v koši,
     • vrecká sa najčastejšie vkladajú pod hornú peru a občas je možné vrecko spozorovať, najčastejšie pri rozprávaní,
     • tiež pohľad na oblečenie môže dosť prezradiť - tvar puku môže byť dobre viditeľný na vreckách nohavíc,
     • môžete tiež spozorovať zníženú chuť na jedlo,
     • pri užívaní nikotínových vreciek môže dôjsť k podráždeniu ďasna.

     Prevencia v rodine

     Rodičia by mali spoznať problematiku nikotínových vreciek a otvorene o tejto téme hovoriť so svojimi deťmi. Mali by deťom opísať, v čom konkrétne sú nikotínové vrecká rizikové, a čo by im mohlo pri ich užívaní hroziť. Rodičia by tiež mali u dieťaťa upevňovať pozitívne a zdravé správanie – napríklad šport, zmysluplné voľnočasové aktivity, vzťahy s kamarátmi. Mali by tiež dieťa oceňovať a prejavovať mu rodičovskú lásku a záujem.

      

     ZDROJ: http://www.ruvztn.sk › nikotin_2022

      

     Mgr. Peter Hlavačka, koordinátor protidrogovej prevencie

   • Chrípkové prázdniny
    • Chrípkové prázdniny

    • Vážení rodičia, milí žiaci,

     vzhľadom na to, že v našej škole je skoro 40-percentná chorobnosť žiakov, vyhlasujem chrípkové prázdniny bez dištančného vzdelávania od 23. 9. 2022 - 27. 9. 2022 (vrátane). Vyučovanie sa obnoví dňa 28. 9. 2022, t. j. v stredu. Odporúčam deti pretestovať a v stredu poslať triednym učiteľom vyhlásenie o bezpríznakovosti.

     Za pochopenie ďakujem.

     Mgr. Iveta Tomášová, rš 

    • Celodenný kurz environmentálnej výchovy na I. stupni

    • V piatok sme mali deň zameraný na ochranu životného prostredia. Počas všetkých vyučovacích hodín sme sa rozprávali o prírode, o našom vplyve na ňu, o tom, ako môžeme aj my prispieť k jej ochrane. Prváci sa dozvedeli všeličo o dôležitosti stromov. Deti sa dozvedeli, že recyklácia nie je len triedenie odpadu ale aj menej nákupov oblečenia, elektroniky. Oblečenie si môžeme opraviť, prešiť , vymeniť a elektroniku nevymieňať podľa moderných trendov, ale využívať pokiaľ nám slúži.

     Na vychádzke každá trieda plnila úlohy. Žiaci stavali pyramídu z kameňov, tvorili obrázky vodníka, kráľovnej lesa, stromostrážcu z prírodného materiálu a prváci nám zaspievali pieseň o tom, ako rastie mak.

     Deň sa nám vydaril. Veľa sme sa naučili a ak sa budeme aspoň trošku správať podľa toho, čo sme hovorili, urobíme si svoj svet krajší.

    • Ochrana života a zdravia na II. stupni

    • V piatok 16. 9. a v pondelok 19. 9. sme absolvovali praktickú a teoretickú časť OŽZ. Žiaci 5. - 8. ročníka rozdelení do skupín plnili úlohy na pripravených stanovištiach. Preskúšali si tak svoje vedomosti a zručnosti zo zdravotnej prípravy, z požiarnej ochrany, dopravnej výchovy, riešili mimoriadne situácie, zažili evakuáciu, pripravovali sa na pobyt v prírode a turistiku, venovali sa téme ochrany životného prostredia. Kondične sa pripravovali pri prekonávaní prekážkovej dráhy, absolvovali streleckú prípravu. Deviataci ochotne pomáhali učiteľom pri jednotlivých stanovištiach a sprevádzaním mladších žiakov. Všetci spoločne sme sa zúčastnili prednášky záchranára Martina, s ktorým sme si zopakovali prvú pomoc pri krvácaní, zlomenine, oživovanie a pod. Keďže nám počasie neprialo, v telocvični sme ešte súťažili a zahrali si volejbal i vybíjanú. 

    • Darovanie krvi

    • Naša škola v spolupráci so Slovenským červeným krížom a Národnou transfúznou jednotkou  spojili svoje sily a 19. septembra 2022  venovali svoje pracovné nasadenie odberu krvi v našej škole.  Sme vďační, že i v tejto neľahkej dobe prišli darovať krv ľudia s veľkým srdcom a odhodlaním pomôcť. 

     Týmto vyjadrujeme všetkým darcom krvi, pani Hölczovej z SČK  a celému výjazdu z Národnej transfúznej jednotky veľkú vďaku a úctu. Veríme, že sa v takej príjemnej atmosfére a hojnom počte stretneme i nabudúce.

     Mgr. Marianna Repiská
     sociálny pedagóg

   • Nové prístupy pre žiakov školy
    • Nové prístupy pre žiakov školy

    • Vážení rodičia,

     v týchto dňoch obdržali všetci žiaci našej školy nové prihlasovacie údaje. Po novom dochádza k zjednoteniu prihlasovacích údajov do:

     • Školských počítačov, notebookov, tabletov a portálu www.office.com - prístupy boli zmenené vo štvrtok (8. septembra)
     • Edupage - prístupy budú zmenené dnes (13. septembra) okolo 13:00 hod.

     Pre prihlásenie na webovej stránke https://www.office.com (odtiaľto môžete deťom zadarmo stiahnuť a nainštalovať kancelársky balík Office 365 do 5 zariadení) alebo pre používanie kancelárskeho balíka Microsoft Office 365 z domu (napríklad aj Teams slúžiaci pre dištančné vzdelávanie), musia žiaci zadať za prihlasovacím menom aj doménu v tvare: meno@zszupkov.sk.

     Emailová adresa zostala nezmenená, žiaci ju budú používať hlavne na hodinách informatiky, keď sa budú učiť používať elektronické poštové schránky.

     Zmena sa týka len žiackych kont, nie rodičovských, tie zostávajú nezmenené. Ak ste náhodou mali v zariadeniach (mobil, notebook, ...) nastavené žiacke konto, budete si musieť pridať nové konto s novými prihlasovacími údajmi a to staré zmazať. Ideálne je, aby ste si založili vlastné rodičovské konto (ako ho ešte nemáte).

     V prípade, že ešte nemáte rodičovské konto alebo budete mať problémy s prihlásením, môžete ma kontaktovať pomocou emailu na adrese: admin@zszupkov.sk alebo telefonicky na čísle 045/6866130.

     Na našom webovom sídle v sekcii Dokumenty - Návody - Microsoft Office 365 nájdete manuály, ktoré budem v najbližších dňoch aktualizovať.

     Ďakujem za pochopenie.

     S pozdravom

     Administrátor

      

    • Slávnostné otvorenie školského roka 2022/2023

    • 5. septembra sa opäť otvorili brány našej školy. Skončilo sa leto, čas dovoleniek a prázdnin. Opäť sme sa prehupli do školského roka plného povinností.

     Riaditeľka školy, Mgr. Iveta Tomášová, privítala starostov obcí Kľakovskej doliny, všetkých žiakov, medzi ktorými sa nachádzalo aj 25 prvákov a v neposlednom rade aj pedagogický a nepedagogický zbor. Na záver sme si zaspievali školskú hymnu a deviataci slávnostne previedli prvákov cez prah školy.

     Opäť nás čaká ťažký rok. Na ceste za poznaním všetkým prajeme veľa odhodlania, trpezlivosti a vytrvalosti. Veľa úspechov, milí žiaci a učitelia!

      

   • Vážení rodičia, milí žiaci,
    • Vážení rodičia, milí žiaci,

    • prázdniny pomaly končia. Verím, že ste si oddýchli a načerpali pozitívnej energie na úspešné zvládnutie školského roka 2022/2023.

     Milí žiaci, ponúkam Vám pár myšlienok pre pohodové a úspešné zvládnutie nového školského roka.

     PRIPRAVTE SA

     Pred začiatkom školského roka si upravte svoj pracovný priestor, kde si budete robiť domáce úlohy a pripravte si všetko, čo potrebujete, aby ste sa cítili pripravení.

     HOVORTE  A PÝTAJTE  SA

     Nemáte sa za čo hanbiť, ak potrebujete pomoc. Pýtajte sa na to, čo potrebujete vedieť a čomu nerozumiete. Možno sa nechcete pýtať pred celou triedou, pokojne svojho učiteľa/učiteľku alebo spolužiakov kontaktujte individuálne alebo e-mailom a povedzte, čo potrebujete vedieť, vysvetliť alebo si iba utvrdiť. Vďaka tomu môžete znížiť stres z učiva, známok a skúšania. Hovorte o tom, čo prežívate, obráťte sa na ľudí, ktorým dôverujete alebo anonymne na linkách pomoci (nachádzajú sa na školskej nástenke). Je skvelé, keď na to nie ste sami, ale je z vás dvojica pripravená  vzájomne sa vypočuť a hľadať riešenia.

     PRÁCA SO STRESOM PODĽA SEBA

     Zvládnuť stres a uviesť svoj život do rovnováhy je dôležitá zručnosť, ktorú môžeme počas života získať. Každý človek zvláda stres inak. Športujú, dobre sa vyspia, stretávajú sa s priateľmi, prečítajú si knihu alebo si pozrú obľúbený film. Je dôležité spoznať to, čo vám pomáha zbaviť sa stresu, aby ste sa o seba postarali a predišli rôznym ťažkostiam. Ak pri hľadaní zvládacích techník potrebujete pomoc, skúste sa obrátiť na učiteľov, inkluzívny tím alebo anonymne, nonstop a bezplatne na linkách pomoci.

     PLÁNUJTE

     Plánovanie je užitočná vec. Zapisujte si dôležité dátumy, úlohy, aktivity, projekty a postupne si ich škrtajte, keď sa vám ich podarí splniť. Vytvorte si vlastný "plánovač" alebo použite nejaký existujúci. Vďaka nemu budete môcť pracovať so svojím časom a opäť vám to môže pomôcť zmierniť stres a pocit, že nestíhate.

     CIEĽ

     Skúste sa zamyslieť nad tým, čo by ste chceli tento školský rok dosiahnuť. Nejde iba o známky, ale aj o to, čomu by ste sa chceli viac venovať, čo by ste chceli skúsiť a kam by ste sa chceli posunúť.

     ROVNOVÁHA

     Niektorí ľudia šport milujú, iní nie. Štúdium si vyžaduje intelektuálnu prácu, preto je fajn mať rovnováhu medzi intelektuálnymi a fyzickými aktivitami. Nemusíte byť vrcholoví športovci, ale aj pohyb formou prechádzky je veľmi užitočný.

     ZAPOJTE SA

     Tento školský rok môže byť príležitosťou na objavovanie nových záujmov a skúšanie niečoho nového. Zistite si a vyberte niečo z toho, čo by vás mohlo potešiť a napĺňať, napr. mimoškolské aktivity, záujmové krúžky. Vďaka tomu môžete spoznať nových ľudí a rozvíjať samých seba v tom, čo je vám blízke.

     VZŤAHY

     Vzťahy s ľuďmi, ktorých máte radi, sú dôležité. Venujte im čas, doprajte si spoločné zážitky a buďte spolu. Ak ste hanbliví, môže to byť pre vás skutočná výzva nájsť si nových priateľov. Je fajn začať napr. na krúžkoch, kde ľudia zdieľajú rovnaké záľuby.

     ODDYCH

     Doprajte si oddych a spánok, vďaka tomu sa mnohé veci a úlohy zvládajú ľahšie a vtedy aj náš mozog funguje lepšie.

     OCENENIE

     Pochváľte sa nielen za výslednú známku, ale aj za snahu. Známka nie vždy odrzkadlí vaše úsilie. Každý z nás môže mať horší deň a rovnako nám nemusia sadnúť všetky témy, predmety a učivo. To, že sa snažíte, je NAJVIAC a zaslúžite si byť za to ocenení.

     DRŽÍME VÁM PALCE. KEBY NIEČO ... SME TU.

     ÚSPEŠNÝ A POHODOVÝ ŠKOLSKÝ ROK 2022/2023. :-)

     Mgr. Iveta Tomášová, rš

      

      

    • Pri nástupe do MŠ

    • Prosíme rodičov, aby pred nástupom detí do MŠ nahlásili v školskej jedálni u pani vedúcej svoje dieťa. Najneskôr 2.9. 2022 od 8.00 - 15.00 hod.

      

     Čo potrebujeme priniesť do materskej školy :

     - fotokópiu preukazu poistenca (len nové deti)

     - 6 ks WC papier

     - 2 balenia hygienických vreckoviek                         

     - 1 tekuté mydlo

     - 1 balenie servítok

     - pevnú obuv  -  papučky (na prezutie)

     - hrebeň (dievčatá)

     - náhradné tepláky, spodnú bielizeň, tričko

     - obuv a oblečenie, v ktorom sa môžem pohodlne hrať v piesku, sedieť v tráve, liezť na preliezkach, maľovať, modelovať.

     NA VŠETKO SI PROSÍME NAPÍSAŤ MENO!!!!!

      

      

      

      

    • Slávnostné ukončenie školského roka 2021/2022

    • Slávnostné ukončenie školského roka 2021/2022 sa uskutočnilo 30.6.2022 pred budovou školy. Riaditeľka školy Mgr. Iveta Tomášová zhodnotila uplynulý školský rok, poďakovala žiakom a všetkým zamestnancom školy.

     Úspešní žiaci boli odmenení knižkami od rodičovského združenia, pochvalami triednym učiteľom, riaditeľom školy alebo zriaďovateľom školy.

     Deviataci si prevzali osvedčenia za absolventské práce, rozlúčili sa so školou krátkym programom a predali šerpu budúcim deviatakom.

     Súčasťou programu bolo aj slávnostné odhalenie nového názvu školy a busty nebohého PaedDr. Miroslava Bielika, rodáka z obce Ostrý Grúň, po ktorom bude niesť názov naša základná škola. Slávnosti sa zúčastnila jeho najbližšia rodina, hostia, priatelia a bývalí spolužiaci z kľakovskej doliny.

     Na záver talentovaní žiaci zaspievali hymnu našej školy a všetci sme si zakričali: HURÁ PRÁZDNINY!

      

    • Vyhodnotenie výtvarných súťaží

    • Blahoželáme Sebastiánovi Kučerovi, žiakovi 8. ročníka, za získanie 3. miesta v celoslovenskej výtvarnej súťaži „Galéria talentov“ v kategórii fotografia.

     Blahoželáme Lei Valigurskej za získanie čestného diplomu v 3. kategórii v celoslovenskej výtvarnej súťaži „Včely, včielky, včeličky“.

     Ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

     Mgr. Eva Matejová, učiteľka výtvarnej výchovy

    • Rozlúčkový volejbalový turnaj

    • Po dvoch rokoch sa opäť konal volejbalový turnaj ako súčasť rozlúčky s našimi deviatakmi. Sily si navzájom zmerali dve družstvá deviatakov, družstvo siedmakov a družstvo učiteľov. Na ihrisku sa odohrali napínavé výmeny. Po troch vyhratých zápasoch sa víťazom turnaja po prvýkrát stali učitelia, druhé a tretie miesto patrilo deviatakom. Siedmaci podali výborný výkon. V turnaji však nešlo ani tak o poradie, ale o príjemne prežité spoločné chvíle. Ďakujeme.

   • Koncoročný výlet 6. A
    • Koncoročný výlet 6. A

    • Koncoročný výlet šiestakov sa niesol v športovom duchu. Začali sme turistikou na Veľký Inovec, krásna príroda a výhľad z vrchu Veľkého Inovca potešili všetky naše zmysly. Po turistike sme sa zastavili na Drozdove, zajazdiť si na koníkoch Chovateľka žiakov previedla po lúke a porozprávala nám zaujímavosti o svojich koňoch. V tento horúci deň sme pokračovali relaxom u pani učiteľky na záhrade, kde sme si pochutnali na výbornej pizzi a nanukoch, spoločne sme si zahrali futbal, loptové hry a oddýchli si.   

     Mgr. Miroslava Plechlová, triedna učiteľka VI. A

   • Školský výlet žiakov 2. a 3. ročníka
    • Školský výlet žiakov 2. a 3. ročníka

    • V utorok 28. 6. 2022 sa žiaci 2. a 3. ročníka vybrali na školský výlet na Ranč u Bobiho do Nového Tekova. Hoci ráno nás vyprevádzal dážď, Nový Tekov počasie vylepšil. Areál ranča bol rozdelený na niekoľko častí, v ktorých sa mohli žiaci voľne pohybovať. V altánku si zložili batohy, mali tam už pripravené lopty, rakety, golfové palice, ktoré mohli použiť na ihriskách. V ZOO kútiku pohladkali zvieratká, urobili si fotky. O desiatej prišiel voz ťahaný koňmi a žiaci sa previezli poľnou cestou okolo Hrona. Vyhliadku na voze by si zopakovali aj viackrát. V bufete si kúpili nanuky, nápoje, kto mal chuť aj hranolky. Na recepcii dokúpili magnetky a iné suveníry.  Výlet sa vydaril, žiaci boli spokojní, veríme, že na výlet budú mať pekné spomienky.

     Mgr. Matejová, Mgr. Boháčová, triedne učiteľky 2. A a 3. A