• Koniec školského roka v V. A
     • Koniec školského roka v V. A

     • Koniec školského roka sme zavŕšili výletmi do Atlantis centra v Leviciach a do prírody v našej obci.

      V zábavnom centre sa žiaci oboznámili s vynálezmi 21. storočia, vyskúšali si hoverboard, merač sily zvuku, elektrometer a najväčší zážitok mali z 9D simulátora. Vybláznili sa v bublinkovej a logickej miestnosti a odniesli si kopec zážitkov.

      Posledné dni sme strávili v naše škole a obci, vyšli sme si na prechádzku do prírody a zahrali sa.

      Po odovzdaní vysvedčení sa žiaci rozutekali na prázdniny a mne už neostáva nič iné, len im popriať krásne leto plné zážitkov.

      Mgr. Miroslava Plechlová 

    • Rozlúčka predškolákov
     • Rozlúčka predškolákov

     • Dňa 22. júna 2021 sa v MŠ Župkov uskutočnila rozlúčka predškolákov. Všetkým deťom prajeme veľa úspechov pri vzdelávaní v základnej škole.

    • Jún v škôlke
     • Jún v škôlke

     • V tomto mesiaca sa deti učili spoznávať ročné obdobie leto. Tvorili z rôzneho odpadového materiálu letné ovocie. Pre lepšie spoznávanie sme si spravili aj malú ochutnávku melóna či jahôd.  Cez vzdelávacie aktivity deti spoznávali aj zvieratká žijúce v Afrike alebo zoologickej záhrade.  Nastal však už aj čas rozlúčky s našimi predškolákmi, ktorí už v budúcom školskom roku budú navštevovať školu. Deti mali malú slávnosť v škôlke , kde ich slávnostne privítal aj pán starosta či pani riaditeľka. Prajeme našim budúcim školákom veľa úspechov v škole.

    • Vyplácanie dopravného
     • Vyplácanie dopravného

     • Vážení rodičia,

      vyplácanie dopravného pre Vaše deti za odbobie IX. - XII. /2020 a I. - IV./2021 bude 8. júla 2021 od 7:00 hod. do 16:00 hod. v priestoroch ŠKOLSKEJ JEDÁLNE.

      Žiadam dodržať určený deň a hodiny. Okrem rúška si prineste aj vlastné pero.

      Ďakujem

      Baniariová Alena

      EMaHP

    • Výlet ôsmakov na Sitno
     • Výlet ôsmakov na Sitno

     • Žiaci ôsmeho ročníka sa v utorok 22. 6. 2021 vybrali na najvyšší vrch Štiavnických vrchov Sitno. Do výšky 1009  m. n. m. vystúpili za krásneho, pre niekoho možno aj priveľmi horúceho slnečného počasia. Z vrcholu Sitna sa im odhalili prekrásne výhľady. Pri návrate sa zastavili na Počúvadle, poprechádzali sa okolo jazera a každý sa mohol osviežiť v jeho studenej vode. Strávili pekné dopoludnie a domov sa  vrátili príjemne unavení a plný krásnych zážitkov.

    • Tretiaci na výlete
     • Tretiaci na výlete

     • Dňa 24. júna sme navštívili s deťmi Banskú Štiavnicu. Naplánovali sme si prehliadku po Novom zámku a návštevu Banského múzea v prírode. Cesta tam ubehla bez ťažkostí, zákruty nikomu nepokrútili žalúdok. Pred prehliadkou zámku sme mali čas, aby sme si pozreli jeho okolie a občerstvili sa. Potom nás pán sprievodca povodil po štyroch poschodiach zámku, poukazoval exponáty z bojov s Turkami, videli sme staré pušky, zbrane, šable, figuríny dospelých Turkov, ktorí neboli vyšší ako 160 cm, z posledného poschodia sa nám naskytol nádherný výhľad na mesto... pri odchode sme si mohli kúpiť rôzne suveníry. Ďalšou zastávkou bolo Banské múzeum v prírode. Tu sme najskôr navštívili obchodík so suvenírmi, a potom nás pán sprievodca povodil po štôlni Bartolomej. Predtým  sme sa museli poobliekať do plášťov, založiť si prilby, vyfasovali sme baterky... v podzemí sme videli staré banícke náradie, vozíky, krompáče, prechádzali sme úzkymi a ešte užšími chodbičkami... dozvedeli sme sa, že dokonca v bani pomáhali aj kone – ťahali napr. vozíky. Po prehliadke si deti zašantili v detskom areáli a vyskúšali pevnosť hojdačiek, dreveného hradu, zahrali si Slepú babu. Potom sme sa takí vybehaní presunuli na parkovisko.

      Poslednou zastávkou bola škola Župkov. Myslím, že deti boli spokojné s prežitým dňom, vyjadrili sa, že by aj každý deň mohol byť takýto výlet. Správali sa ako deti, občas ich bolo treba napomenúť, ale vždy poslúchli, tak sa tešíme na spoločné výletovanie v budúcom školskom roku. :-)                                                        

                                                                                                                

      Mgr. Lenka Jančoková    

       

    • Tvorba absolventskej práce
     • Tvorba absolventskej práce

     • V stredu 16. 6. 2021 deviataci našej školy predstavili svoje absolventské práce. Pripravovali si ich celý školský rok v rámci predmetu tvorba absolventskej práce. Počas dištančnej výučby mali možnosť konzultovať svoje práce na online stretnutiach a prostredníctvom edupage. Žiaci boli na tento deň naozaj pripravení. Mnohí vecne a odborne rozprávali o vybranej téme. Súčasťou práce bola aj praktická časť, takže sme mali možnosť vidieť prípravu a ochutnávku kávy, hudobno-spevácke vystúpenia, prípravu mlieka z ovsených vločiek, výstroj pilčíka, vlastné fotografie, súčasť koľajníc železničky, poľovnícke trofeje a pod. Jednu časť svojej práce museli deviataci porozprávať vo vybratom cudzom jazyku. Všetci si zvolili angličtinu. Po prezentácii dostali doplňujúce otázky od členov hodnotiacej komisie. Táto na záver skonštatovala, že úroveň absolventských prác bola u väčšiny žiakov vysoká. 12 deviatakov obhájilo svoju prácu VÝBORNE, 4 žiaci CHVÁLITEBNE, 2 DOBRE, 1 DOSTATOČNE. V rámci proticovidových opatrení mohli len cez Teams prezentovanie prác sledovať aj naši ôsmaci, aby videli, čo ich budúci školský rok čaká. 

      Komisia: Mgr. Iveta Tomášová, riaditeľka ZŠ s MŠ; Mgr. Martina Gáborová, učiteľka tvorby absolventskej práce; Mgr. Jana Herková, učiteľka anglického jazyka; Mgr. Rudolf Vallo, školský špeciálny pedagóg.

      Témy absolventských prác: Baroková hudba, Tradície v obci môjho detstva, Ťažba dreva, Spojené štáty americké, Japonsko, Microsoft, Albert Einstein, Heligónka, Karl Lagerfeld, Vianočné zvyky na Slovensku, Vakcinácia psov, Káva, Lesná železnička, Poľovníctvo, Obec Hrabičov, Obec Veľké Pole, Americký bangog, Rastlinné náhrady živočíšnych produktov, Výcvik psov.

       

    • Tvorba tričiek na technike
     • Tvorba tričiek na technike

     • Na hodine techniky si siedmaci tvorili vlastné tričká. Využili techniku savovania. Najskôr si nakrčili tričko na zadnej strane, postriekali ho, takto vytvorili na látke "mramorovanie". Potom si vybrali šablónu, priložili ju na prednú stranu trička a znova postriekali. Boli veľmi šikovní a tvorivá práca ich bavila. Ich tričká sú naozaj originálne a vydarené.

      Mgr. Martina Gáborová

    • Riaditeľské voľno
     • Riaditeľské voľno

     • Vážení rodičia,

      dňa 9. 6. 2021 (t. j. streda) udeľujem žiakom 1. - 8. ročníka riaditeľské voľno z organizačných dôvodov. Žiaci 9. ročníka sú zapojení do testovania zo slovenského jazyka a matematiky v rámci monitoringu. Výchovno-vzdelávací proces bude opäť pokračovať dňa 10. 6. 2021.

      Za pochopenie ďakujem.

      Mgr. Iveta Tomášová, rš

    • MDD v materskej škole
     • MDD v materskej škole

     • Priblížil sa 1. jún a to je ten deň. kedy sa rozžiaria detské očká, lebo majú svoj sviatok - MDD. My v našej škôlke sme si namiesto jedného dňa spravili sviatočný celý týždeň. V pondelok sme sa rozprávali o tomto dni, ako tento sviatok vznikol a ako ho prežívajú deti. V utorok sme všetci spoločne opekali špekačky, hrali loptové hry a najviac sa deťom páčilo hľadanie skrytého pokladu. V stredu deti prejavili svoju fantáziu kreslením kriedou na cestičku. Vo štvrtok bol plný detských tanečných kreácií a odvážnejší sa nechali pomaľovať za rôzne rozprávkové postavy. Záver týždňa sa niesol v duchu kuchárskeho umenia. Deti si samy pripravili hot-dog, ktorý potom s chuťou zjedli.

      Iba na mieste, kde sú deti, je nejaká šanca na zábavu. (Mignon McLaughlin)

    • MDD
     • MDD

     • Napriek opatreniam súvisiacim s pandémiou si žiaci i učitelia našej školy tohtoročný Deň detí užili. Každá trieda ho prežila samostatne podľa scenára, ktorý pripravili triedni učitelia. Niektoré triedy sa premenili na improvizované kinosály, videli sme zaujímavé filmy. Potom si piataci i šiestaci zmerali svoje sily v rôznych súťažiach. Siedmaci si spoločne opekali, ôsmaci sa vybrali na turistiku na Biely vrch, deviataci športovali v telocvični. Prváci boli na peknej prechádzke, tancovali, tvorili a kreslili na asfalt, tretiaci súťažili a uvarili si chutný puding. Dôležité je, že všetci si užili príjemný slnečný deň so svojimi kamarátmi. 

    • Máj v škôlke
     • Máj v škôlke

     • V mesiaci máj sme sa oboznamovali s hmyzom, spoznávali sme hmyz študovaním encyklopédií, riešili sme úlohyhy na interaktívnej tabuli. Na školskom dvore deti hľadali rôzne druhy hmyzu pomocou lupy. Aby niektoré časti hmyzu spoznali lepšie, skúmali ho cez mikroskop. Keďže bol aj sviatok mamičiek, vyrobili sme pre svoje mamičky darček na pamiatku. Spoznávali sme kvietky rastúce na lúke a v záhrade, učili sme sa starať o kvietky. Deti zbierali smrekové výhonky, z ktorých vyrábali sirup proti kašľu na zimu. Oboznámili sme sa aj s bylinkami, ktoré pestujeme v našej bylinkovej záhradke. Pripravili sme si aj mätovú vodičku s citrónom na uhasenie smädu. Naučili sme sa niečo o zvieratkách, ktoré žijú vo vode a pri vode, čo všetko potrebujú pre svoj život. Predškoláci si mali za domácu úlohu pripraviť krátke informácie o zvieratkách žijúcich vo vode a pri vode. Samostatne ich odprezentovali svojim mladším kamarátom.Tvorili sme z papiera aj z odpadového materiálu. Navštívili sme jazierko, kde chovajú rybky. V jazierku sme videli žubrienky, slimáčiky a pod. Pri Kľakovskom potoku sme hľadali kačičky. 

    • Prvouka trochu inak
     • Prvouka trochu inak

     • Počas prvých jarných dní si naši druháci v rámci hodiny prvouky so svojou pani učiteľkou a sociálnou pedagogičkou vysádzali kvietky, bylinky a rôzne rastlinky do kelimkov od jogurtov alebo iných nádob. Spoločne sme sa naučili postup sadby ako i dôležitosť a nenahraditeľnosť funkcie rastlín v našom živote. Vyučovaciu hodinu sme si spoločne veľmi užili, pretože sme sa všetci tešili na to, ako budú naše semienka klíčit a pomaly rásť. Uložili sme ich do triedy na parapet, kde im bude určite teplučko a slnko ich svojimi lúčmi tiež zahreje. Samozrejme, že sa nesmie zabudnúť ani na potrebnú a pravidelnú závlahu, o ktorú sa druháci zodpovedne starali. Na fotografii sme spoločne zachytili vychádzajúce priesady našich rastlín. Veľmi sa z nich tešíme. Niektoré zišli skôr, iné zídu neskôr. Už sa nevieme dočkať, kedy si ich donesieme domov do záhrad, aby nám robili radosť.

      Mgr. Emília Boháčová

      Mgr. Marianna Repiská, sociálny pedagóg

    • Deň matiek očami šiestačiek
     • Deň matiek očami šiestačiek

     • Milé mamičky!

      Druhá nedeľa v mesiaci máj patrí každoročne Vám. Tento rok pripadol Deň matiek na 9. mája. Naše žiačky zo 6. A,  Michaela Káčerová, Nikola Hercegová, Radka Hudecová, Lucia Repiská, Katarína Šurianska a Alexandra Angletová, nakreslili, ako vnímajú tento deň ony. Obrázky sú plné emócií, radosti a šťastia.

      Prajeme Vám, milé mamičky, za všetky deti krásny a šťastný Deň matiek. Ďakujeme Vám za lásku, starostlivosť i obetavosť, ktorú nám každodenne dávate. Užite si ho čo najkrajšie v spoločnosti tých, ktorých milujete.

      Mgr. Marianna Repiská, sociálny pedagóg

    • Apríl v škôlke
     • Apríl v škôlke

     • Apríl je už tradične vnímaný ako mesiac lesov, zvierat a prebúdzajúcej sa prírody. Úvod do mesiac bol veselý, lebo škôlkari mali Veľkú noc. Chlapci vyšibali svoje kamarátky, za čo dostali odmenu v podobe maľovaného alebo čokoládového vajíčka. Aby vedeli ako sa správať na ceste, učili sa pravidlá cestnej premávky: ako chodiť po ceste, ako jazdiť na bicykli atď. V rámci spoznávania stromov sme boli v lesíku, kde sa učili spoznávať stromy, starostlivosť o ne, správanie v lese. Tento rok Deň Zeme deti oslávili maľovaním, tvorením z moduritu, súťažami na školskom dvore. V závere posadili kvietky pre skrášlenie školského dvora. Zasadením fazuľky a žeruchy deti pozorovali rast a klíčenie rastlín. Žeruchu dokonca aj ochutnali na chlebíku a celkom ich chutila.

    • Aktuálny oznam o testovaní na ochorenie COVID-19
     • Aktuálny oznam o testovaní na ochorenie COVID-19

     • Vážení rodičia, milí žiaci,

      v súlade s aktuálnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR č. 197/2021 vám oznamujem, že od 29. 4. – 28. 5. 2021 sa už žiaci 2. stupňa nemusia preukazovať svojím negatívnym testom na ochorenie COVID-19 alebo výnimkou z testovania.

      To isté platí aj pre zákonných zástupcov detí v materskej škole, žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, pokiaľ zákonný zástupca neplánuje vojsť do vnútorných priestorov materskej školy, základnej školy, školského klubu detí a školskej jedálne.

      V praxi to znamená, že ak zákonný zástupca vojde do priestorov materskej školy (doniesť dieťa, odniesť dieťa), do priestorov základnej školy alebo školského klubu detí a školskej jedálne, bude jeho povinnosťou preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 7 dní, alebo výnimkou z testovania.

      Vážení rodičia žiakov 9. ročníka, milí deviataci,

      od 3. 5. 2021 idete na prijímacie pohovory na stredné školy. Ak vám v pozvánke na prijímacie pohovory stredná škola presne neurčila podmienky pre vstup do ich budovy, odporúčam vám, vážení rodičia deviatakov a vám, milí deviataci, mať aktuálne platný negatívny test, nie starší ako 7 dní, ku dňu konania prijímacích skúšok.

      Obec Župkov vytvorila priestor na testovanie bez rezervácie dňa 30. 4. 2021 (t. j. piatok) od 16.30 – 19.00 hod. v priestoroch školy. V prípade potreby sa môžete prísť otestovať.

      Mgr. Iveta Tomášová, rš

    • Mimoriadne prerušenie
     • Mimoriadne prerušenie

     • Milí rodičia, milí žiaci,

      dňa 29. 4. 2021 (t. j. štvrtok) bude prerušená distribúcia elektrickej energie od 8.30 - 16.30 hod. Z uvedeného dôvodu nebude materská škola v prevádzke a žiakom základnej školy udeľujem riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov. Prevádzka v materskej škole  a školské vyučovanie budú obnovené dňa 30. 4. 2021. Ďakujem za porozumenie.

      Mgr. Iveta Tomášová, rš

    • Aktuálne informácie
     • Aktuálne informácie

     • Vážení rodičia, milí žiaci 5. - 7. ročníka,

      okres Žarnovica sa nachádza v II. stupni varovania, čo pre nás znamená, že od 26. 4. 2021 sa prezenčne začnú vzdelávať aj žiaci 5. - 7. ročníka.

      Milí žiaci,

      v pondelok 26. 4. 2021 si nezabudnite do školy priniesť, okrem školských pomôcok, vypísané a podpísané čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti (nachádza sa na webe školy: COVID Dokumenty), váš negatívny test na koronavírus a negatívny test aspoň jedného vášho rodiča (zákonného zástupcu), s ktorým žijete v spoločnej domácnosti. Ak ste boli stravníkmi, ale nebude chodiť na obedy, nezabudnite sa odhlásiť u vedúcej ŠJ p. Žiakovej. Ak ste zabudli čísla vašich skriniek, kontaktujte triednych učiteľov.

      Vážení rodičia, 

      ak vaše dieťa nepríde do školy, vopred oznámte túto skutočnosť triednemu učiteľovi a informujte ho aj o dôvode neúčasti na vyučovaní, napr. karanténna, netestovanie rodičov, zdravotné problémy. Ak vaše dieťa prejavuje príznaky ochorenia COVID-19 alebo ste boli v poslednom čase v kontakte s pozitívnou osobou na koronavírus, dieťa do školy neposielajte.

      Vážení rodičia, milí žiaci,

      návrat všetkých žiakov do školy po veľmi dlhej dobe vyvoláva vo všetkých nás radosť z opätovného stretnutia sa, ale možno aj obavu, neistotu. Verím, že ak všetci budeme dodržiavať nastavené pravidlá, rešpektovať rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ak budeme zodpovední, tolerantní a ústretoví, podarí sa nám úspešne zvládnuť posledný štvťrok školského roka 2020/2021. Tešíme sa na váš návrat, milí žiaci.

                  Mgr. Iveta Tomášová, rš

    • Oznam
     • Oznam

     • Vážení rodičia, milí žiaci,

      pravdepodobne bude náš región v III. stupni varovania COVID AUTOMATU, čo pre nás znamená, že od 26. 4. 2021 obnovujeme prezenčné vzdelávanie aj pre žiakov 5. – 7. ročníka.

      Z uvedeného vyplýva, že do školy môžu prísť už všetci žiaci 1. – 9. ročníka, ktorí splnia nasledovné podmienky:

      1. prinesú čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti, podpísané zákonným zástupcom:

      2. prinesú jeden z dokladov podľa nižšie uvedenej tabuľky:

      Tabuľka požiadaviek.docx.

       

      Do školy nenastupujú žiaci, ktorí sú v karanténne. Je nutné túto skutočnosť nahlásiť triednemu učiteľovi. Do 23. 4. 2021 budú žiaci 5. – 7. ročníka informovaní o rozvrhu.

      Testovanie na koronavírus v obci Župkov sa uskutoční dňa 24. 4. 2021 v priestoroch ZŠ s MŠ od 8.00 hod. do 16.00 hod. s obedňajšou prestávkou od 12.00 – 13.00 hod.

      Prihlásiť sa môžete prostredníctvom webového sídla obce Župkov na presný čas testovania. Objednávkový systém na testovanie bude sprístupnený na webovom sídle obce Župkov www.zupkov.sk od 21. 4. 2021 od 16.00 hod.

      Predpokladáme, že testovať na koronavírus budú aj ostatné obce Kľakovskej doliny.

      O prípadných zmenách týkajúcich sa prezenčného školského vyučovania vás budem informovať prostredníctvom webového sídla školy, prípadne prostredníctvom EduPage a triednych učiteľov.

      V prípade otázok ma môžete kontaktovať:

      • telefónne číslo: 045 6866 130
      • mobilné číslo: 0911 230 560

      Mgr. Iveta Tomášová, rš